Zavod za metrologiju iz Crne Gore surađuje s Hrvatskom udrugom kristalografa u realizaciji natjecanja “Ljepota kristala”, po uzoru na natjecanje “Ljepota kristalnih ploha” koje je dvaput provedeno u Hrvatskoj.

Riječ je o natjecanju u izradi što većeg i pravilnijeg jediničnog kristala zadane tvari u ograničenom vremenskom periodu, koje je namijenjeno učenicima sedmog, osmoj i devetog razreda osnovnih škola te učenicima srednjih škola Crne Gore.

 

 

Cilj natjecanja je učenicima približiti fascinantni svijet kristala i njihovog rasta, upoznati ih s metodama kristalizacije, kao i proširiti njihova teorijska i praktična znanja kemije. Kroz ovaj projekt učenici će se upoznati s  osnovnim tehnikama rada u laboratoriju te će im se približiti znanstvena metodologija istraživanja.

 

 

U natjecanju sudjeluje 17 škola s ukupno 51 prijavljenim timom.

Prijavljene su škole iz Podgorice, Nikšića, Ulcinja, Kotora, Berana, Plava, Pljevalja, Bara i Žabljaka.

Od ukupnog broja prijavljenih škola 10 od njih su srednje škole s ukupno 31 timova.

Natjecanje je započeto 19. prosinca 2018., a završeno je do 20. travnja 2019.

 

 

Upute za pisanje laboratorijskog dnevnika

Osnovna škola – rast kristala anorganske soli

Osnovna škola – rast kristala organske soli

Srednja škola – rast kristala anorganske soli

Srednja škola – rast kristala organske soli 

Upute za slanje kristala

 

 

« od 2 »